Noclegi Zakopane

Zakopane to najwyżej usytuowane miasto w Polsce ograniczone masywem Tatr oraz Pasmem Gubałowskim. Położone jest w szerokiej kotlinieRowu Podtatrzańskiego. Centralny punk Zakopanego mieści się przy Krupówkach Miasto posiada gęstą sieć ulic, gdzie w centum znajduje się niewielki Plac Niepodległości oraz nieduży park miejski im. Józefa Piłsudskiego. Charakterystyczną górą i symbolem Zakopanego jest Giewont.

Pierwsza zachowana pisemna wzmianka o Zakopanem pojawia się w 1605 roku. Nazwa wywodzi się prawdopodobniej od „kopane”, oznaczającego miejsce wykarczowane w lesie dla celów gospodarczych. Jednak ludowe podanie głosi, że Zakopane swoją nazwę zawdzięcza od faktu zakopania w ziemię ziaren zboża przez pasterza, szukającego w wśród polan miejsca nadającego się do zasiedlenia.

Pierwsi turyści zaczynają pojawiać się w połowie XIX w. Rozgłos o walorach zdrowotnych i turystycznych, zyskuje Zakopane po przybyciu na Podhale Tytusa Chałbińskiego. Od kiedy to doktor zaczął przyjeżdżać do Zakopanego i głosił wieść o zdrowotności klimatu tatrzańskiego. Zainteresowanie Tatrami już od połowy XIX wieku było duże. To właśnie Tytus Chałbiński przyczynił się do spopularyzowania Zakopanego i Tatr.

W 1873 r. powstaje Towarzystwo Tatrzański, które zmiało za zadanie popularyzację Tatr i dba o rozwój infrastruktury turystycznej, również w Zakopanem.

Stary Kościółek przy ulicy Kościeliskiej
W 1889 r. dobra zakopiańskie zostają zakupione przez hr. Władysława Zamoyskiego. W tym okresie Stanisław Witkiewicz zaczyna projektować pierwsze budynki w stylu zakopiańskim, min Kolibę i Willę pod Jedlami. W 1899 roku do Zakopanego zostaje doprowadzona linia kolejowa
Chałubińskiego i Witkiewicza należy uznać za najbujniejsze w życiu podhalańskim.

Noclegi blisko Krupówek staja się coraz bardziej popularne przyjeżdżają osoby z elit intelektualnych, kulturalnych oraz politycznych Polski m. in. Henryk Sienkiewicz,, Maria Konopnicka, Helena Modrzejewska, Stefan Żeromski, Tadeusz Boy-Żeleński,Stanisław Witkiewicz, Ignacy J. Paderewski, Maria Skłodowska-Curie, Jan Kasprowicz, Leopold Staff.
W 1933 roku miasto otrzymuje prawa miejskie, rośnie również znaczenie miejscowości. Przyczyniają się do tego dwukrotnie odbywające się w latach 1929 i 1939 roku mistrzostwa świata w narciarstwie FIS. W tym okresie zostają wybudowane: kolej linowa na Kasprowy Wierch oraz kolej linowo – na Gubałówkę. Noclegi na Gubałówce cieszą się popularnością.
Okres okupacji hitlerowskiej to ciężkie czasy dla Zakopanego. W tych trudnych czasach wielu górali i zakopiańczyków działało w konspiracji. Zakopane i Tatry należały do głównych kurierskich punktów przerzutowych z Polski na Węgry i z powrotem. Działalnością tą zajmowało się wielu kurierów, wśród których było wielu sportowców i przewodników tatrzańskich. Kurierzy tatrzańscy przeprowadzali przez Tatry i Słowację na Węgry uchodźców jak również dostarczali państwu podziemnemu wsparcia materialnego oraz łączności. Z bardziej znanych osób kurierami byli m. in. Helena Marusarzówna, Stanisław Marusarz, Józef Krzeptowski.
Zakopane w czasie okupacji poniosło duże straty, przeszło jedna piąta mieszkańców została stracona, wywieziona bądź poddana represją.
W okresie powojennym powstaje wiele ośrodków turystycznych. Po 1990 roku następuje zmiana, turystyka masowa i zakładowa zmienia się na przyjazdy rodzinne i turystykę indywidualną.
Najważniejszym wydarzeniem był pobyt w Zakopanem i Tatrach papieża Jana Pawła II, podczas pielgrzymek do Ojczyzny w latach 1983 i 1997 r.

Pielęgnowane są tu tradycje regionalne i folklor góralski, zachowuje się gwarę i tradycyjne stroje, działają liczne kapele i ludowe zespoły. W Zakopanem można podziwiać eksponaty etnograficzne, historyczne, przyrodnicze, geologiczne, dzieła sztuki . Zakopane cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Zakopane tanie noclegi oferuje bogatą bazę noclegową